0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

A gazdaságosság kulcsa a szaporodás

A tejtermelő ágazat, az állattenyésztés „nehézipara” a válság menedzselésével küszködik. A hazai tejtermelés mennyisége tartósan meghaladja a belföldi igényeket. Ez az import erős piaci jelenléte miatt alakult így. Rövidtávú stratégia szerint a termelők egyelőre a tejtermelés növelésével igyekeznek csökkenteni az önköltséget, hiszen így árbevételeikkel tudják finanszírozni a költségeket. 

Az a laikusok számára is nyilvánvaló, hogy a tehén csak akkor ad tejet, ha előtte borjadzik. A tejtermelés gazdaságossága szempontjából pedig elsődleges, hogy ez a hasznos élettartama alatt hányszor, és milyen időközökkel következik be.
 
A bevezetőben leírtak mellett azt is látni kell, hogy az utóbbi évtizedekben bekövetkezett fajlagos tejhozam növekedés következtében az állományok szinte a fizikai lehetőségeik határához érkeztek, egy csúcsra járatott tejelő tehén termékenységét csak célirányos erőfeszítésekkel lehet fenntartani. Világszerte romlanak a szaporodásbiológiai mutatószámok, hazánkban ez jellemzően talán nem is a nagy termelésre, hanem gazdálkodási, környezeti tényezőkre, menedzsment hibákra vezethető vissza. A termékenység négyötödében a környezet függvénye. Nő a két ellés közötti idő, a nagytejű hazai holstein állományokban már a 440 napot is meghaladóan, de a magyartarkánál is közelebb a 410 naphoz mint a 400-hoz, s a termékenyítési index is sajnos sok esetben meghaladja a 3,5-öt. (…)
Forrás: