0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 20.

A hagyományőrzés nyereséges is lehet

Napjainkban elsősorban az ázsiai országok hasznosítják a bivaly igaerejét, tejét és húsát. A világ országai közül Pakisztán (71%), India (56,4%), Egyiptom (54%), Nepál (50%), Azerbajdzsán (15%) azok, amelyekben a tejtermelés a legnagyobb arányban történik bivallyal a tejelő marha és bivaly összlétszám tekintetében. Mi a helyzet kontinensünkön?

 
Olaszországban ez az arány az elmúlt évtizedben 5,4% körüli volt. Európában állománya az igás hasznosítás megszűnésével jelentősen csökkent. 
 
 
Ivarszelektált sperma is rendelhető 
 
Olaszország kivételnek számít, ahol a tejelő hasznosítású bivalyokat évtizedek óta nemesítik. 290 tenyésztő átlagában egy telepen 161 bivalytehenet tartanak. A tenyésztő munka eredményeként 2000-ben önálló fajtaként fogadták el az olasz mediterrán bivalyt. A többféle sajt- és húskészítmény mellett a legfontosabb bivalytejből előállított termék az európai piacon a mozzarella. Az olasz állomány növekedésének több oka is van. A bivalytejre az EU nem határozott meg kvótát. A mozzarella utáni kereslet növekszik, a bivaly teje drágább, mint a tehéné, magas a tenyésztési színvonal. Az olasz állomány teljesítményét tejmennyiség kg-ban, a zsír és fehérjetartalmat kg-ban és százalékban, szomatikus sejtszámban fejezik ki. Az átlagos laktáció 270 napig tart. A tenyésztési program részeként egy képlet alapján számolják ki a tejből készíthető mozzarella mennyiségét. Figyelembe veszik a tehenek tőgyés tőgybimbó-alakulását is, ami a gépi fejhetőség szempontjából fontos. (…)
Forrás: